0 1 2 3 4 5 6 7


Wymiany Bochnia-Ibbenburen

 


 

Tydzień u sąsiada

Godzina 8:00, ponad tysiąc kilometrów dalej – Osnabrück, dworzec. Grupa 16 osób pod opieką dwóch nauczycielek języka niemieckiego leniwie wysypała się z autobusu. Stopniowo uświadamiali sobie gdzie się znajdują i kogo za chwilę poznają.

Czytaj więcej...

I Liceum w Ibbenburen

Wymiana ze szkołą w Ibbenburen trwa od 2006 roku i na stałe zapisała się w kalendarzu obu placówek. Goete Gymnasium ma szkoły partnerskie w Anglii, Francji, Holandii i Hiszpanii. Spotkania uczniowskie organizowane są przy wsparciu finansowym i merytorycznym Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Cele takich wymian to między innymi obalenie stereotypów na temat obu narodów, motywacja do nauki języka niemieckiego, poznanie systemu edukacyjnego w Polsce i w Niemczech. Tegoroczne spotkanie należy zaliczyć do bardzo udanych, świadczą o tym łzy uczestników pod koniec wymiany i plany na wakacyjne spotkania. Nowym doświadczeniem był udział w spotkaniu w Bochni młodzieży z Ukrainy.

Artykuł ukazał się w lokalnym dzienniku w Ibbenburen, opisywał ostatnie spotkanie w Niemczech i historię współpracy obu szkół.

Wizyta z Ibbenburen

Od poniedziałku (13.05) do piątku (17.05) w ramach wymiany polsko-niemieckiej w naszej szkole gościliśmy uczennice z Ibbenburen.

Niemiecka grupa mieszkała w domach nauczycieli oraz uczniów klas pierwszych i drugich.

 

Plan wymiany był wyjątkowo interesujący. Już pierwszego dnia czekała nas wycieczka do kopalni soli, którą rozpoczęliśmy od przejażdżki "drugim polskim metrem" - jak to określiła jedna z naszych nauczycielek. Nawet bocheńska młodzież, przekonana, że o miejscowej atrakcji wie wszystko, z zainteresowaniem słuchała słów przewodnika podczas oglądania Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej. Dla naszych zachodnich koleżanek kopalnia stanowiła ogromną atrakcję. Nawet zmęczenie długą podróżą zaczęło dawać się we znaki dopiero po wyjściu na powierzchnię,

 

Czytaj więcej...

Tydzień w Ibbenburen ... i nie tylko

Ibbenbüren to 50 tysięczne miasto w północno – zachodnich Niemczech w regionie Nadrenia Północna Westfalia. To właśnie tu położone jest Goethe Gymnasium- szkoła partnerska naszego liceum, z którą współpraca trwa już od 2007 roku. W dniach 29 maja - 5 czerwca br. uczniowie naszego liceum złożyli rewizytę w Niemczech. Plan był bardzo urozmaicony, nie było mowy o nudzie. Mieliśmy okazję zwiedzić takie miasta jak Kolonia, Munster, Bremerhaven czy Bremen.

Czytaj więcej...

Bochnia - Ibbenburen 2012

Od niedzieli do soboty gościliśmy 19 uczniów i dwóch nauczycieli z gimnazjum w Ibbenburen. W ciągu tych dni poznaliśmy bliżej naszych niemieckich kolegów. Okazji było ku temu wiele, głównie sportowych. W końcu to sport nas łączył. Oprócz prywatnych spotkań w naszych domach gdzie zamieszkali nasi goście, wspólnie zwiedziliśmy Bochnię, nie omijając oczywiście kopalni soli. Spędziliśmy nieco czasu w szkole, między innymi na lekcjach języka angielskiego i chemii, na sali gimnastycznej i ... strzelnicy.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Dotarli goście z Ibbenburen

Kontakt

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego
Pl. ks. Czaplińskiego 1, 32-700 Bochnia
tel. (014) 611 50 62 tel./fax (014) 612 36 56
NIP 868-196-25-65, REGON 123189976
Sekretariat: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Redakcja